Przyjście na świat potomka to najpiękniejszy dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu polskie kobiety wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał cały rok.
Każda mama powie, że pierwszy rok berbecia jest niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi wyłącznie o karmienie oraz przebieranie, ale o budowanie się silnej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu.

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, koniecznie sprawdź jeszcze ten link! To świetna oferta (http://www.mdlabels.pl/oferta/etykiety/etykiety-wag-drukarek/) i tu znajdziesz dodatkowe informacje.

W chwili rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już jedynie o swoim skarbie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, żeby rozumieć, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego smyka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Zatem w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto w obecnych czasach zarabia najniższą krajową. Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy też ubiegać się o dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.