Czy agencje pośrednictwa zatrudnienia mogą pobierać prowizje od ludzi poszukujących pracy?

Choć zdecydowanie częściej ogłoszeń w odniesieniu do propozycji pracy poszukujemy samodzielnie, wykorzystujemy internet czy też szukamy ofert w gazetach, to zdarza się też tak, że musimy wykorzystywać pomoc agencji pracy.
Jeżeli nie masz pewności, którzy ludzie w tamtym miejscu pracują i czy są oni z tzw.

tłumaczenie

Autor: Lori Mazzola
Źródło: http://www.flickr.com
„przypadku”, czy też raczej są to wykwalifikowani pracownicy, którzy dobrze znają się na swojej pracy, to powinnaś wiedzieć, że powinni oni mieć określone kwalifikacje, żeby móc pracować na tym etacie. Jeżeli uda Ci się zdobyć kontakt do osób, które skorzystały już z pomocy agencji zapewniającej pośrednictwo pracy, którą właśnie wybrałeś i Ty, to warto posłuchać o doświadczeniach tych osób. Ważne jest to, jak oceniają współpracę z taką firmą. To właśnie oni najdokładniej będą wiedzieli, w jaki sposób dana agencja wywiązuje się ze wszystkich swych obietnic. Zdarza się, że w takim biurze pracy dotychczas gwarantującej pośrednictwo pracy pobierane bywają należności za wyszukanie pracy. Tak się jednak nie powinno robić, ponieważ biura pracy nie mogą domagać się jakichkolwiek należności od klienta szukającego pracy.
Odmienna sprawa jest wtedy, gdy chodzi o pracę wykonywaną poza granicami kraju. W takiej sytuacji konieczna może być wpłata określonej kwoty, jaka pokryje wszystkie koszty związane z transportem. Chodzi tutaj o bilety na samolot czy autokarowe, załatwienie wizy oraz czasem tłumaczenia tłumaczenia mokotów dokumentów lub zabezpieczenia domu na pierwszy okres pracy.

Zależnie od typu posady, może być konieczne wykonanie dodatkowych kursów, np. dotyczących BHP. Jednak tego typu kwestie reguluje już najczęściej umowa pomiędzy agencją pośrednictwa pracy a zatrudniającym.