W jaki sposób wyglądają przemiany podczas przedostatniego miesiąca ciąży?

Przedostatni miesiąc ciąży jest okresem między 32 a 36 tygodniem ciąży lub 30 a 34 tygodniem wewnętrznego rozrostu dziecka. W tym czasie przyszła rodzicielka z jednej strony nie może się doczekać, gdy nastąpi rozwiązanie, zaś z innej strony niezwykle obawia się porodu oraz opieki nad maluszkiem.

Ten miesiąc upływa pod znakiem bardzo wzmożonego wzrostu ciężaru ciała, tak matki, jak i samego dziecka. O tym, jakie konkretnie zmiany zachodzą w 8 miesiącu ciąży zarówno u mamy, jak i maluszka, opowiada pani Monika, położna i ambasadorka kampanii Położna na medal. Maleństwo nadal wzrasta, chociaż porusza się jeszcze dość wolno. Podskórna tkanka tłuszczowa jest już rozwinięta, z kolei skóra jest niezwykle równa i różowa. Jego nóżki i rączki są trochę owalne oraz pełne. Wciąż się rozbudowuje zmysł widzenia. Oczy dzieciaka rejestrują przez powłoki brzuszne zmiany otaczającego go światła.

zdrowia

Autor: with wind
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz neurolog

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Dziecko zapamiętuje przeróżne dźwięki mamy oraz rytm bicia jej serca. Mózg nadal niezwykle silnie się rozbudowuje. Duża część układów jest już dobrze rozbudowana, jednak płuca nadal mogą być jeszcze niedojrzałe. Dziecko urodzone w tym miesiącu ma bardzo duże szanse, aby przeżyło, tak jak jego mama. Każdego tygodnia przybywa potomstwu około 200 gram i pod koniec miesiąca waży już ok.

Spodobał Cię ten artykuł? To zobacz ponadto to, w tym miejscu także zamieszczono same świetne informacje, które z pewnością Cię zaciekawią.

2500 g, natomiast jego wzrost to ok. 45 – 46 cm. Prawdopodobnie Twój oddech się nieco skróci na skutek bardzo wysokiego położenia dna macicy, uciskające na przeponę oraz płuca.

Ten ucisk tyczy się również Twojego brzucha, przez co staje się on większy oraz proponuję Ci spożywać trochę drobniejsze posiłki, ale częściej, czyli około 5 albo 6 razy dziennie. Takie dolegliwości ustąpią nieco, kiedy potomstwo przesunie się trochę niżej (jakby w większym stopniu w głąb miednicy) – zazwyczaj pod koniec 8 miesiąca.