Metody zapobiegania ciąży – naturalne, chemiczne, mechaniczne oraz hormonalne

Sposoby antykoncepcji mogą być: chemiczne, naturalne, hormonalne oraz mechaniczne. Ona wszystkie posiadają jeden zamysł – zapobiegać nieplanowanej ciąży.
Te sposoby różnią się jednakże skutecznością i sposobem stosowania.

koszulka

Autor: Adidas
Źródło: Adidas
tytoń

Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com
Należy poznać wszystkie, aby w sposób świadomy wybrać idealną dla siebie. Antykoncepcja pozwala na kontrolę płodności. Jest jednym z największych wynalazków XX w. Pewna z jej metod, prezerwatywa, jest na dodatek fragmentem tak zwanego bezpiecznego seksu nie zagrażającego zarażeniem się infekcjami przenoszonymi drogą płciową takimi jak przykładowo zapalenie wątroby rodzaju B, kiła czy też chlamydioza. Dla oszacowania efektywności poszczególnych sposobów antykoncepcji stosuje się tzw. wskaźnik Pearla, który mówi do ilu ciąż dojdzie u stu pań wykorzystujących konkretną antykoncepcyjną metodę w ciągu jednego roku. Im mniejszy jest wskaźnik Pearla, tym antykoncepcyjna metoda będzie skuteczniejsza.
Dla kobiet, które posiadają stałego partnera oraz nie planują w przeciągu najbliższych kilku lat ciąży pewną metodą będzie tak zwana spirala. Do jamy macicznej zakłada ją doktor na czas 3 lat. Zrobiona ona jest z miedzi, jaka nadwątla zdolność poruszania się plemników, uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Jeżeli wczytujesz się w prezentowany artykuł to znaczy, że temat Cię niezwykle zafascynował – wejdź na odnośnik (https://dentistree.pl/leczenie-aparatem-invisalign/), a odnajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Wskaźnik Pearla wynosi 0,6-6.

Tabletki hormonalne zajmują obecnie pierwsze miejsce pod względem efektywności zapobiegania niechcianej ciąży, jeśli tylko używane będą zgodnie z zaordynowaniami producenta. Nadmieniona już prezerwatywa nie wyłącznie zapobiega niechcianej ciąży, lecz również chorobom przekazywanym drogą płciową.