Cierpisz na depresję jesienną? Podejmij odpowiednie kroki, by ją zwalczyć

Kiedy zbliża się jesień, wiele osób wykazuje oznaki depresji. Na dworze coraz szybciej robi się ciemno. Jest chłodno, jak również nieraz pada deszcz, co również optymistycznie na nie nastraja. Jeśli i ty nie masz sił do działania, a uśmiech nie za często pojawia się na Twojej buzi, powinieneś podjąć należyte poczynania, aby depresja jesienna totalnie Cię nie przytłoczyła.

Największym kłopotem jest niedostatek słońca, ale jeżeli w najbliższym czasie nie czeka Cię urlop w cieplejszym kraju, gdzie niebo nie jest przykryte nieprzyjazną zasłoną chmur, należy szukać innych sposobów. Jeden z nich to terapia światłem (polecana strona) za pomocą specjalnego sprzętu o odpowiedniej mocy świetlnej. Jeśli będziesz używać niniejszej lampy na co dzień, grzejąc się w jej świetle co najmniej pół godziny, z pewnością wkrótce zaczniesz odczuwać poprawę oraz przychylniejszym okiem spojrzysz na otaczający Cię świat.

Lecz nie wyłącznie alternatywne źródła światła mogą poprawić twoje samopoczucie. To również właściwa dawka energii, którą dostarczamy razem z odżywczymi posiłkami, bogatymi w witaminy i mikroelementy. Idealna na chandrę jest nie tylko czekolada, ale również ryby, orzechy oraz warzywa i owoce, szczególnie te sezonowe. Mimo gorszego samopoczucia nie można też zapomnieć o regularnej aktywności fizycznej.

Zdecyduj się na dyscyplinę, w której czujesz się najlepiej, a pływając lub grając w tenisa będziesz mógł odgonić nieznośne myśli i oderwać się od powszednich obowiązków, których natłok również przytłacza. Mimo, iż pogoda nie sprzyja, warto jest też dużo przebywać na świeżym powietrzu, na przykład iść na spacer do ulubionego parku. Nie zapomnij o ciepłej kurtce, kaloszach i parasolce, a przekonasz iż, że nawet chodzenie w deszczu może dawać ci radość, szczególnie gdy jesteś z bliskimi.

Depresja jesienna dotyka coraz więcej ludzi – czytaj więcej na Depresja Sezonowa. Jeśli ty też znalazłeś się w grupie osób, które stają się apatyczne i przemęczone razem z pierwszymi jesiennymi dniami, terapia światłem i inne wskazane wyżej metody pozwolą ci uporać się z problemem. Powinieneś jak najszybciej zmierzyć się z tą przypadłością, aby nie dopuścić do jej pogłębiania, gdyż może to mieć katastrofalne skutki i doprowadzić do konieczności farmakologicznego leczenia.