Ciężka sytuacja? Warto zdać się na rady psychologa, który jako bezstronna i obiektywna osoba, pomoże nam zobaczyć nasze życie z innej perspektywy

Kłopoty i zmartwienia przytrafiają się każdemu. Jednak różni ludzie, inaczej sobie z nimi radzą. Co więcej – jedna i ta sama sytuacja może być odmiennie odbierana i analizowana: jedni będą reagować na nią z entuzjazmem, inni będą przeżywać porażkę i męczyć się ze swoją sytuacją. Oczywiście to, czy mamy tendencję do depresyjnych myśli zależy od licznych czynników.

Terapia psychologiczna

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com
Nie tylko nasz charakter, ale również nasze dotychczasowe doświadczenia i napotkani ludzie uczą nas poszczególnych zachowań i reakcji. Taka jest jest już nasza natura, jednak warto dążyć do tego, by nie poddawać się przyzwyczajeniom i starać się spoglądać na każdą sytuację z innej perspektywy, zgodnie z zasadą, że jeśli coś wydarzyło się tysiąc razy nie znaczy, że wydarzy się i tysiąc pierwszy raz. Ale jak, to na ogół bywa, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Każdy nawet największy optymista i osoba pozytywnie nastawiona do świata ma czasem momenty „załamania”.

To jak sobie radzimy w takich momentach jest oczywiście indywidualną sprawą, jednak już w momencie, gdy radzić sobie nie potrafimy, powinniśmy dla własnego dobra dopuścić możliwość pomocy ze strony profesjonalisty. Psycholog (http://cpsens.pl/) z Katowic jest przydatny właśnie w takich sytuacjach. Wiele osób usiłuje rozwiązywać swoje problemy i stany depresyjne na własną rękę, uznając, że są wyłącznie odpowiedzialni za to zadanie. Jednak, jak wskazuje praktyka, już najzwyklejsza rozmowa z kimś innym, może zdziałać cuda, ponieważ zaczynamy patrzeć na problem także z innej strony. Jeśli nie mamy bliskiego przyjaciela bądź też nie możemy zwierzać się nikomu z naszych bliskich, warto zaufać psychologowi, który jako niezależna i obiektywna osoba, pomoże nam zobaczyć nasze życie z innej perspektywy.

W życiu liczy się umiejętność radzenia sobie z problemami, dokonywania wyborów i sprostania sytuacjom, wymagającymi od nas większej siły. Nie każdy z nas jest uczony jak sobie wówczas radzić i nie należy mieć o to do siebie pretensji. Powinniśmy natomiast wykorzystywać wszelkie możliwe rozwiązania, które mogą nam pomóc wyjść z impasu i spojrzeć na nasze życie w nowym świetle. Nie bójmy się zatem odwiedzić psychologa, jeżeli już wykorzystaliśmy wszelkie możliwe rozwiązania i wciąż bezskutecznie musimy radzić z ciężką sytuacją.