Jakie rzeczy są niezbędne każdemu prawdziwemu harcerzowi

Na zapytanie, z czym kojarzy się słowo skauting, usłyszymy najróżniejsze odpowiedzi. Nade wszystko harcerskie pieśni, które na długie lata weszły do biesiadnych śpiewników. Następnie ogniska, przy których odbyło się wiele tych udanych, długich zebrań. Aż wreszcie nienagannie uszyty harcerski uniform.

Obóz harcerski

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Młodzież z różnych powodów wstępuje w harcerskie szeregi: wielopokoleniowe tradycje, chęć przeżycia przygody, kolega druh itp. Zanim jednak młody człowiek zostanie 100-procentowym harcerzem, musi pomyśleć o właściwym ekwipunku. Akcesoria harcerskie są tak liczne, że w poniższym opracowaniu wspomnimy tylko o wybranych. Współczesne akcesoria harcerskie można podzielić na te używane przez sam hufiec i te, z których korzysta tylko i wyłącznie harcerz. Lilijka przynależy do tych obydwu grup. Znajduje się na przykład na rogatywce, stanowi także obowiązkowy elementem harcerskiego sztandaru. Lilijka jest nie tylko częścią dekoracji, ale także znakiem złożonego przyrzeczenia (lilijki do beretu i do munduru).

Harcerz jest często turystą na piechotę przemierzającym górskie dróżki albo rozkładającym obóz nad pięknym jeziorem. Podczas wycieczek przydają mu się: nieprzemakalny płaszcz, cieplutki pled, trwały termos, pakowny plecak. Pory roku decydują o tym, jakie akcesoria harcerskie są w danej chwili niezbędne. Z oczywistych względów inne odzienie obowiązuje zimą, a inne latem.

Harcerze udając się na zlot, potrzebują wielu niezbędnych przedmiotów, takich jak na przykład: kompasów do wyznaczania kierunku marszu, noży służących nie tylko do odpieczętowywania puszek z konserwą, łopatek do wykopywania dziur w podłożu i dobrej jakości latarek. Każdy członek skautingu musi liczyć się z niewygodami związanymi z pobytem na północy lub południu Polski (pełna oferta – link). Nad wodą będą gryzły komary, a w górach nocami będzie dokuczać niska temperatura. Luksusowe apartamenty będą widoczne co najwyżej tylko z oddali, a schronienie przed deszczem będzie dawał tylko namiot turystyczny.

Jeśli masz chęć w większym stopniu zbadać omawiany tu temat, to kliknij tutaj. Bez obawy, to wiarygodny link (https://www.sportwheels.pl/pol_m_felgi_aluminiowe_felgi-aluminiowe-15-3867.html) – są tam zajmujące treści.

Materace i śpiwory to nie nazbyt komfortowe posłanie, które musi wystarczyć nawet bardzo wymagającym osobom.

Akcesoria harcerskie są znakiem przynależności do określonej grupy, którą obowiązuje szczególny model postępowania. Podharcmistrz wie zatem, że nie rozpala się ognia w puszczy i umie rozpoznać gatunki flory i fauny będące pod ochroną. Jak każda osoba nosząca uniform, ma wzbudzać respekt i zaufanie. Nie jest więc przesadą potwierdzać, że na wyposażenie 100-procentowego zastępowego złożą się także książki z tematyki ochrony środowiska naturalnego, przeszłości skautingu i etyką w nim obowiązującą.Akcesoria harcerskie nie są tak powszechnie reklamowane, jak sprzęt radiowo-telewizyjny czy przeróżnego rodzaju usługi. Nie stają się one również towarami sezonowymi. Przy kupnie warto zatem dobrze porównać ceny i pamiętać, że sklepy wirtualne nie zawsze proponują kupującym te najlepsze.