Co to jest AED i z jakiego powodu wszyscy powinniśmy potrafić z niego korzystać?

Defibrylatory AED to przyrządy, które mogłyby ratować ludzkie życie przez przywrócenie akcji serca. Warte są one kilka tysięcy złotych i są powszechnie udostępnione w dużej ilości miejsc użyteczności publicznej.

Użytkowanie takich sprzętów opiera się na przeprowadzaniu dyktowanych przez AED poleceń, polegających m.in. na umiejętnym masowania klatki piersiowej. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie zapoznanie się z takim AED i wykonanie kilku ćwiczeń. Służą do tego defibrylatory do przeprowadzania treningów i posiadają one elektrody szkoleniowe. Do uzyskania styczności pomiędzy elektrodami, konieczny jest specjalny adapter. Prowadzi to do następnego kroku podczas robienia reanimacji. Niektóre trenażery posiadają ponadto pilot zdalnego sterowania, który umożliwia w większym stopniu realistyczny trening bez konieczności użycia zewnętrznego adaptera. Kolejną zaletą jest swoboda w wykorzystaniu fantomów. Do tej pory wymagane było stosowanie tych z wewnętrznym adapterem.
Siła
W takim defibrylatorze szkoleniowym jest możliwa m.in. symulacja przypadkowego oderwania elektrody przez kursanta. Dostępnych jest poza tym dużo innych scenariuszy, które w rzeczywistości mają przygotowywać użytkownika AED do właściwego działania w niezwykle poważnej sytuacji. szkolenia dotyczące obsługi tego typu urządzeń, mogą być prowadzone np. przez ratowników medycznych. Same elektrody szkoleniowe są sprzedawane w wersji dla dzieci oraz dla dorosłych w cenie ok. 100 zł.

Przy ich kupnie trzeba zwracać uwagę na producenta samego trenażera a nabyć je można w dowolnym sklepie medycznym, choćby na indywidualne zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*