Jakie są urazy kolan i w jaki sposób da się je oceniać i leczyć.

Każda osoba uprawiająca sport zazwyczaj ma jakiś uraz. Jeśli jest to tylko lekkie nadwyrężenie mięśnia, to po kilku dniach przechodzi samo, albo wymaga kilku minimalnych pomocy, przykładowo zimne lub gorące okłady oraz rozmasowanie konkretnego miejsca.

Jednakże są też takie urazy, które wymagają rzetelniejszych ingerencji, a przede wszystkim muszą być one solidnie sprawdzone pod wszystkimi względami, jako przykład można podać w przypadku kontuzję kolana, któremu trzeba zrobić usg narządu ruchu. Dopiero po takim badaniu da się podjąć następne kroki dostosowane do typu kontuzji.

kolano

Autor: 2014uknz
Źródło: http://www.flickr.com
Mówi się, iż staw kolanowy to najbardziej narażony na kontuzję punkt ciała. Dzieje się tak, ponieważ kolano robi bardzo dużo działań, jest notorycznie wykorzystywany, pracuje zasadniczo cały czas. Jest to też jeden z największych stawów człowieka, poprzez który można robić ciąg ruchów ciała – idź pod ten adres www.artemed.pl/idź pod ten adres . Istnieje dość dużo urazów, które będą dotykać jeden z elementów stawu kolanowego.

Jak powinno przebiegać leczenie kolana zależy od części urazu. Do najpowszechniejszych kontuzji stawy kolanowego wliczyć można w szczególności zwichnięcia, czyli naciągnięcie więzadła, przerwanie całe albo fragmentaryczne mięśnia, zapalenie, które spowodowane jest zbyt intensywny wysiłek. W stawie kolanowym da się uszkodzić łąkotki, poważnie uszkodzić kość oraz spowodować uraz chrząstki, albo zaognienie torebki stawowej.

rentgen

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawą jest diagnoza. bez tego nie da się przedsięwziąć następnych kroków. Niewielkie urazy zwykle wystarczy przechodzić, lub potrzebują one odpoczynku. Doktor stawiający diagnozę w ich przypadku zleca odpoczynek, okłady, przykładowo z lodu oraz leżenie z nogami w górze. Kiedy staw kolanowy boli lekarzprzepisze też leki przeciwzapalne ( więcej – kliknij > http://artemed.pl/więcej – kliknij > ). Czasami niezbędne jest, aby zatrzymać całą nogę w jednej pozycji, poprzez gips. Każdy bój w stawie kolanowym może znaczyć jakąś awarię, szczególnie taki, który pojawia się po ćwiczeniach, Nie powinno się go bagatelizować, gdyż im szybciej znaleziony poważny uszczerbek tym łatwiej i mniej boleśnie się go likwiduje.