Każdy przyszły kierowca ubiegający się o prawo jazdy musi zrealizować konkretne badania

Dzięki dokumentowi wystawionemu przez lekarza mamy zapewnienie, że nie istnieją żadne ograniczenia, by prowadzić różne typy pojazdów. Jeśli potrzebne ci badania kierowców w Krakowie, warto jest zorientować się w kilku kwestiach, aby być zaznajomionym z tym tematem.

kierowca samochodu

Autor: Roberto Ciucci
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, powinniśmy rozeznać się w obszarze badań. Należą do nich w głównej mierze badania psychotechniczne, okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne i laboratoryjne. Konkretny zestaw jest zależny od typu prawa jazdy, o które stara się zainteresowana osoba. Rozpoczynając od kategorii A – tutaj sfera robionych badań skupia się na konsultacji okulistycznej razem ze skontrolowaniem pola widzenia oraz zweryfikowaniem stężenia cukru we krwi. O następnych działaniach decyduje lekarz, jeśli spostrzeże jakiekolwiek wskazania – zobacz www.

W kategorii B przeprowadza się identyczne badania. W innych kategoriach niezbędne są również badania wspomniane na początku. Ponadto mogą być one realizowane jedynie przez specjalistów posiadających właściwe kompetencje do tego rodzaju działań. W innym razie nie będą one miały wartości, a także nie będzie można wykorzystać wystawionego przez nich zaświadczenia. Ważne są także badania okresowe, by zweryfikować, czy konkretny kierowca może w dalszym ciągu prowadzić pojazd i nie stwarza niebezpieczeństwa na drodze.

W momencie zgłoszenia się do lekarza należy wziąć ze sobą należyte dokumenty, czyli dowód tożsamości bądź inny dokument zawierający numer PESEL, natomiast w przypadku osób z prawem jazdy w wyższej kategorii, trzeba jeszcze pamiętać o aktualnych badaniach psychotechnicznych. Jeśli go zapomnimy czy nie mamy takiego dokumentu, wymagane będzie wykonanie badania na miejscu. Poza tym osoba idąca do placówki medycznej musi być o pustym żołądku, inaczej nie będzie możliwości wykonania należytych badań. To sprawa, o jakiej wiele osób nie pamięta, zatem miejmy to na uwadze.

Na koniec warto jest dodać, iż bez znaczenia, jakie badania wykonujemy – czy są to badania dla kierowców czy EMG – za każdym razem trzeba wybierać renomowane ośrodki, bowiem zdrowie powinno być najistotniejszą sprawą dla każdego człowieka.

Źródło informacji: www.rehabilitacje.org