Na czym polega tego typu sport jak surfing i czy też jego wykonywanie jest trudne?

Pływanie na desce to jeden z najbardziej popularnych sportów na wodzie na świecie. Wystarczy umieć pływać oraz wyekwipować się w odpowiedni sprzęt. Na czym konkretnie polega ten sport i czy jego nauka zajmie dużo czasu?

surfing

Autor: Eri_pl
Źródło: www.flickr.pl
Surfowanie polega na tym, że surfer stoi na desce oraz unosi się na krawędzi fali w w kierunku brzegu. Zapowiada się to stosunkowo łatwo, lecz w rzeczywistości nauka surfingu zajmuje trochę czasu. W naszym kraju surfing nie jest jeszcze ogólnie popularny, ale z każdym rokiem przybywa jego miłośników. Należy podkreślić, że wiele ludzi wybiera na surfowanie cieplejsze wody niż Bałtyk. Surfowanie rozpoczyna się od wiosłowania rękami w stronę brzegu, z nadzieją na dogonienie fali. Kiedy fala niesie surfera, może już stanąć on na desce oraz płynie na niej. Dla początkujących dużym wyzwaniem jest samo doścignięcie fali.

Umiejętności surferów są testowane poprzez ich umiejętność do kontrolowania deski w ciężkich warunkach. Nie bez znaczenia są przeróżne figury, które potrzebują dużo wprawy oraz odwagi. Żeby osiągnąć wysoki pułap zaawansowania, wymagane mogą okazać się lata praktyki. W wielu miejscach na świecie są szkoły surfowania, które proponują kursy na różnych poziomach. Kluczowe dla surfingu jest balansowanie, dlatego też część lekcji przeznaczana jest właśnie temu elementowi. Wyjątkowo istotne jest także przygotowanie surfera na prawdopodobne zagrożenia. Surfing tak jak wszystkie sporty wodne, kojarzy się z ryzykiem utonięcia, dlatego też uczeń musi pływać na średnio zaawansowanym poziomie.

Mimo iż deska pomaga utrzymać się na powierzchni wody, nie spełnia tej roli, jeżeli surfer znajdzie się z dala od niej. Surfowanie może być idealną atrakcją pod warunkiem, że zostały zachowane zasady bezpieczeństwa. Jest to ciekawy sport gripy do hulajnogi wodny, jaki nie żąda dużych nakładów finansowych.