Co powinny gwarantować dobre buty do piłki siatkowej?

Istnieją tego typu konkurencje sportowe, w jakich konieczne jest szybkie bieganie po określonym obszarze, np. boisku. Do takich gier należą m.in. piłka ręczna, koszykówka czy siatkówka.

Żeby gracz posiadał zapewniony komfort podczas dowolnej rozgrywki, powinien zadbać nie tylko o swoją formę, ale także odpowiednie obuwie.
Ubrania marki Errea Republic

Autor: Errea Republic
Źródło: Errea Republic
Ludzie w lesie

Autor: Chris Wheal
Źródło: http://www.flickr.com
Muszą one zapewnić nie tylko komfort użytkowania, lecz także bezpieczeństwo oraz dynamikę. W dużym stopniu są za to odpowiedzialne surowce, które były wykorzystane do ich produkcji. Doskonałe buty do siatkówki muszą gwarantować dużą amortyzację oraz przyczepność. Powinny więc zapobiegać niepożądanym poślizgnięciom, a zatem urazom. Użyta w butach do takiej gry podeszwa różni się zatem od takiej, która jest użyta w przypadku butów do biegów czy też do chodzenia na co dzień. Muszą oferować zawodnikom możliwość największej przyczepności podczas startów i hamowań. Ponadto jeżeli zelówka jest za twarda, to mogłaby być odpowiedzialna za poślizgi, z kolei zbytnio miękka może powodować za wolną reakcję na postęp sytuacji podczas meczu.
Profesjonalne buty do siatkówki powinny zapewniać sprawne przemieszczanie się gracza na boki. Poza tym konieczna jest specjalnie stworzona śród-podeszwa i odpowiednia wyściółka. Takie elementy mają stanowić blokadę przed możliwymi urazami poprzez znaczne minimalizowanie wstrząsów, np. podczas lądowań po skokach. Jako że siatkarze w czasie trwania spotkania dużo skaczą, ich buty muszą być bardzo lekkie, aby gra była dla nich mniej wyczerpująca.

Ma to wpływ na szybkość i przyspieszenie gracza. Wszystkie wymienione wymogi spowodują, że siatkarz będzie posiadał zagwarantowaną stabilizację, zatem poniekąd przewagę podczas meczu.