Najważniejsze informacje o lekach, zagrożenia, jakie zaczęły się pojawiać na świecie w wyniku ich nadużywania

Ludzie od bardzo dawna wykorzystują najróżniejsze substancje przy leczeniu różnych chorób. Napary, wyciągi roślinne oraz maści od bardzo dawna były używane przez różnych lekarzy, a sporo z nich charakteryzowało się dużą skutecznością ze względu na obecność aktywnych substancji które pomagają przy różnych dolegliwościach i chorobach.

lekarstwa

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com

I to właśnie przyroda dała ludziom jednej z najważniejszych leków, który odmienił kształt obecnej medycyny, czyli penicylinę. Otrzymany z odpowiedniego szczepu antybiotyk pozwolił na walkę z nieuleczalnymi chorobami, bo bardzo dobrze zabijał bakterie, które je wywoływały. Lecz równocześnie stał się początkiem intensywnych badań nad kolejnymi lekarstwami, co przyczyniło się do następnych epokowych odkryć. Dzisiaj większość lekarstw produkowana jest w sposób syntetyczny, w laboratoriach i fabrykach.

Na dużą część schorzeń wynaleziono już odpowiednie lekarstwa, które ratują lub przedłużają życie, oraz mogą pozwolić na dość wygodne życie na co dzień.

Intryguje Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to poznaj ten użyteczny wpis (https://nowafarmacja.com.pl/). Przeczytasz w nim informacje, które okażą się dla Ciebie zajmujące.

Jednak fascynacja tym, co mogą leki doprowadziła do bardzo niebezpiecznego zjawiska, którym jest ich zbyt nadmierne używanie. Ocenia się, że zaledwie pół z nich faktycznie może leczyć dolegliwości, a cała reszta bardziej może zaszkodzić niż pomóc z powodu swoich skutków ubocznych. Ogromnym kłopotem są na przykład obecnie antybiotyki. Jeszcze niedawno zalecano je na wszystko, zupełnie nie przejmując się tym, czy faktycznie są potrzebne.

Pomijając już wydatki pacjentów na ich zakup okazało się w pewnym momencie, że z powodu ich nadużywania pojawiać się zaczęły bakterie całkowicie odporne na każdy znany lek. Na razie znajdowane są pojedyncze ich źródła, ale w każdej chwili pojawić się może jakaś nieuleczalna choroba, która zdziesiątkuje ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada też w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je stosować na każdą wymyśloną albo prawdziwą dolegliwość. W dużym stopniu do czegoś takiego przyczyniły się firmy farmaceutyczne, które w pogoni za zyskami zaczęły wmawiać ludziom, że bez zażycia kolejnej pigułki będzie im się źle żyło.