Sprawdź co watro zwiedzić

Europa to bardzo ciekawy kontynent, który od wielu lat przyciąga do siebie rzeszy podróżników. Wieża Eiffla we Francji, Koloseum we Włoszech, czy Big Ben w Wielkiej Brytanii, to chyba jedne z najlepiej rozpoznawalnych miejsc przez „nie europejskich” turystów. Jak się jednak możemy przekonać nie tylko Europa środkowa i zachodnia ma coś do zaoferowania wycieczkowiczom. Takie kraje jak Polska, Ukraina czy Słowacja również mają ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.

Osoby zainteresowane wydarzeniami II wojny światowej, na pewno nie stracą okazji aby zwiedzić wilczy szaniec. Wilczy szaniec, to jedna z bardziej znanych kwater Hitlera, w której ukrywał się przez wiele dni w czasie II wojny światowej.Wilczy Szaniec mieści się na ternie 250 h i jest otoczony zasiekami z drutu kolczastego, a co kilka metrów możemy spotkać pięciometrowe wieże obserwacyjne- całość stwarza piorunujące wrażenie.

Każdy z polskich królów rządzących naszym krajem pozostawił po sobie ślad, w postaci masywnych zamczysk, które na zawsze wtopiły się w krajobraz kraju nad Wisłą. Zamki te były świadkiem wielkich historycznych wydarzeń. Jednym z nich jest jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce, czyli Zamek w Malborku, a właściwie licząca 250 000 m³ masywna twierdza obronna. Zamek począwszy od 1309, aż do naszych czasów wielokrotnie zmienił właściciela. Był siedzibą min: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i polskich królów. W czasie swojego istnienia twierdza w Malborku była wielokrotnie burzona przez oprawców, i ponownie odbudowywana przez kolejnych właścicieli, co niewątpliwie wpłynęło na jego różnorodność stylów architektonicznych.
Najgorsze straty zamek poniósł w czasie II wojny światowej, stał się, bowiem zasadniczym punktem oporu.
Dziś twierdza w Malborku, to jedna z największych atrakcji turystycznych i kulturowych w kraju nad Wisłą. Co rok zwiedza ją około 0.5 mln podróżników. Ze w względu na swoją wartość historyczną został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym zamkiem wartym do zwiedzenia jest Zamek Czocha. Duży zamek położony 105 km, na zachód od Wrocławia.
Zamek ten, to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również hotel, w którym można sympatycznie spędzić weekend. Ze względu na swoje unikalne zdobienia na zamku gościły realizatorzy takich produkcji jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów i Pierwsza Miłość.

Jeśli zachęciliśmy was do zwiedzania Polskich zamczysk, zapraszamy także do Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolina Pałaców i Ogrodów , to 100 km2, na których znajdziemy 20 zameczków i pałacyków. Unikalność tego terenu została zauważona przez Zarząd Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przyznał Dolinie Pałaców i Ogrodów pierwszą nagrodę w kategorii- Najciekawsza Atrakcja Turystyczna Regionu – Turystyka Miejska lub Kulturowa. Dostatnio zdobione zamki wraz z otaczającymi je widokami zapewniają niezapomniane wrażenia. Zapraszamy do odwiedzenia tej niesamowitej i mistycznej krainy.

Jeżeli lubisz historię to na pewno zaciekawi cię Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum to jest jedyną tego typu placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Od ponad 40 lat muzeum zbiera i zabezpiecza przedmioty związane z nieceniem ogniem. Muzeum ma w posiadaniu różnego rodzaju zapalniczki: gazowe, kontowe, benzynowe, elektryczne, wśród przedmiotów możemy również znaleźć krzesiwa skałkowe, metalowe oraz etykiety z pudełek zapałek z kraju nad Wisłą i ze świata.
Muzeum organizuje wiele ciekawych wystaw np.: „Historia niecenia ognia” opowiada o różnych metodach niecenia ognia i przedmioty do tego wykorzystywane. Wystawę otwiera prezentacja krzesiw, od najprostszych żelaznych, poprzez krzesiwa o artystycznie zdobionych uchwytach, aż do krzesiw przypominających broń palną. „Świat etykiet” to kolejna ekspozycja, której wątkiem przewodnim są etykiety pudełek od zapałek. Etykiety pojawiły się w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu stały się jednym z nośników informacji. Spełniają funkcję: nalepki towarowej, dekoracyjne lub zadania oświatowe, albo funkcję dekoracyjną.

Podobnym obiektem do Muzeum Filumenistycznego jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum Papiernictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zabytków związanych z drukarstwem. Muzeum może pochwalić się wieloma wartościowymi eksponatami m.in.: największą w Polsce kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierów ze znakami wodnymi, zbiorem wzorników papierów i wyrobów papierowych, starymi maszynami wykorzystywanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji narzędzi do badania właściwości papieru.

Jeśli jednak nie interesują cię wycieczki po muzeach i starych zamczyskach, a waszym żywiołem są wycieczki po bezdrożach możesz wybrać się w Góry Stołowe.

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, to do sprawdzenia mamy nowe treści na stronie, którą opracowaliśmy pod tym linkiem.

Największe atrakcje, jakie mają te zakątki, to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Te tereny najbardziej oblegane są latem przez zwiedzających, zatem doradzamy wybrać się tam w odmiennych terminie – a warto, ponieważ w tym miejscu natura pozostawiła po sobie niespotykane ślady. Białe skały, Sklane Grzyby czy też Torfowisko Batorowskie to miejsca mniej zwiedzane przez podróżników, dlatego jeżeli cenisz spokój i ciszę śmiało możesz się pakować i przyjeżdżać do Gór Stołowych.

Jeśli zadecydujesz zajechać w te regiony polski bezapelacyjnie musisz wpaść do małej mieściny Srebrna Góra. Znajdziesz tam bardzo wiele niespotykanych atrakcji turystycznych. Ciekawe i różnorodne budownictwo przyciąga miłośników turystyki ze wszystkich rejonów Polski, dzięki rozbudowanej bazie hoteli, każdy odnajdzie miejsce do spania odpowiadające zarówno zasobności kieszeni jak i wymaganiom. Mieścina Srebrna Góra leży w pięknej i malowniczej dolinie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby zawitać do tej pięknej miejscowości. Główną i najcenniejszą atrakcją Srebrnej Góry jest Twierdza Srebrnogórska. Twierdza została wybudowana w latach 1765-1777, głównie dzięki ciężkiej pracy okolicznych mieszkańców, jak się jednak okazało praca nie została zmarnowana. Stawiana z wielkim zaangażowaniem budowla przyniosła regionowi Srebrnej Góry bardzo dużo cennych i przydatnych budynków między innymi: wodociągi oraz liczne drogi transportowe. Twierdza jest jedyną w swoim rodzaju, jest największą tego typu budowlą w Europie, jej historyczne znaczenie potwierdziły 14 kwietnia 2008 roku polskie władze ogłaszając Twierdzę Srebrnogórską za pomnik historii.

Kolejnym wartym miejscem do zwiedzenia w polskich górach jest Jaskinia Niedźwiedzia mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej. Jaskinia oferuje bardzo wiele interesujących zjawisk przyrodniczych, stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe są tu na porządku dziennym, ponadto jaskinię zamieszkują nietoperze oraz liczne bezkręgowce. Jaskinie mierzą około dwóch kilometrów długości, zatem jest, co zwiedzać. Zwiedzanie jest bardzo miłe i relaksujące, bardzo dobrze oświetlone ścieżki, wygodne chodniki, wszystko to przyciąga setki turystów.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce wartych odwiedzenie jest Zakopane i jego obszar. Polskie tatry oferują bardzo wiele atrakcji, które każdy szanujący się podróżnik powinien poznać. Krupówki, Giewont czy Morskie Oko to tylko niektóre z ciekawych miejsc, z którymi warto się zapoznać. Bardzo liczne i bardzo dobrze przygotowane szlaki zachęcają do długich wypraw w góry. To miejsce co roku przyciąga mnóstwo turystów niezależnie od aktualnej pory roku, ponieważ zawsze jest co robić. Dzięki bardzo dobrze przygotowanej bazie hotelów, z noclegiem nie ma kłopotów wystarczy kilka dni wcześniej zająć miejsce hotelowe. W Zakopanem odnajdziesz Pokoje i hotele w każdej cenie, zależnie od wyposażenia oraz oferowanych usług. Masaże, jacuzzi, basen, sauny bilard, internet w pokoju czy coraz bardziej popularne hair salons to już standard, dla wielu hoteli. Oczywiście będąc w w tym mieście, nie można przegapić zwiedzenia jednego z najpopularniejszych jezior w Polsce czyli Morskie Oko, które jest chyba jednym z najbardziej ciekawszych zjawisk występujących w polskich Tatrach.

Jadąc z północy na południe w kierunku Zakopanego warto wstąpić do małej miejscowości położonej niedaleko Krakowa. Wieliczka, bo o tym mieście mowa, mimo iż nie jest za dużym miastem, przyciąga co roku wiele tysięcy zwiedzających. Wszystko to za sprawą bardzo starej i bardzo znanej kopalni. Wieliczka kopalnia soli, wielu rodaków Wieliczkę kojarzy właśnie z kopalnią soli, i nie ma co się dziwić, bo jest gdzie zwiedzać. Mnóstwo fantastycznych grot stworzonych przez siły natury, oraz kilkudziesięciu pokoleń górników, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez tę kopalnię soli. Zatem jeżeli będziesz w okolicach Wieliczki warto chociaż na chwilę zatrzymać się w kopalni soli i zwiedzić to piękne i pełne tajemnic miejsce.

Widziałeś już wszelkie atrakcje turystyczne w Polsce? Koniecznie musisz zwiedzić atrakcyjną wyspę oddaloną sto kilometrów od wybrzeża Kraju nad Wisłą. Bornholm, to mała i urocza duńska wysepka, która przyciąga co roku wielu turystów pragnących zaznać ukojenia. Na wysepkę można dostać się płynąc promem ze Świnoujścia i Kołobrzegu, lub samolotem. Na wyspie wyszukamy wiele atrakcji – głównie związanych z aktywnym wypoczynkiem – miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu nie będą zawiedzeni. Dzięki rozłożonym po całej wyspie ścieżką rowerowym oraz trasą przeznaczonym do wędrówek pieszych mamy możliwość zobaczenia każdego jej zakątka. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, w ofercie znajdziemy hotele, domy letniskowe, kempingi oraz pola namiotowe – więc każdy wyszuka coś interesującego i w atrakcyjnej cenie.

Jeśli znasz wszystkie, te interesujące, możesz wybrać się w Ukraińskie Karpaty, które również oferują bardzo dużo atrakcyjnych ścieżek, którymi może podążyć każdy turysta. Czarnohora to jedno z najwybitniejszych pasm górskich na Ukrainie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Ukrainy Howerla. Jezioro (Polski producent pomostów pływających) Brebeniaskuł czy też Jeziorko Niesamowite, to jedne z najczęściej obleganych miejsc w tej części gór. Przepiękne rozległe doliny, turnie skalne, i wyrzeźbione przez lodowce liczne jeziorka to cechy, które są charakterystyczne dla tych terenów.

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w ukraińskie góry, koniecznie powinniśmy zwiedzić Karpaty Marmaroskie. Karpaty Marmaroskie, to stare góry rozciągnięte od Rumunii po Ukrainę. Długość głównego grzbietu wynosi ok 90 km. Ze względu na swą unikalną budowę geologiczną, najwyższe szczyty ułożone są na bocznych rozgałęzieniach, a nie jak to zazwyczaj jest w głównym grzbiecie.
Najwyższym szczytem jest Farakuł (Fărcăul) wznoszący się na 1961 m. n.p.m. Góry zbudowane są z fliszu karpackiego, wapiennych skał i dolomitu, a także skał pochodzenia wulkanicznego.

Wbrew pozorom, tereny górskie to nie tylko przechadzanie się po szczytach i podziwianie pięknego krajobrazu. Nasi południowi wymyślili coś co przyciąga do ich kraju setki turystów- Tatralandia. Ten Aquapark, to jeden z największych kompleksów basenowych w Europie. Ściągają tam turyści niemal z każdego zakątka Europy, co świadczy o tym, iż Tatralandia okazała się strzałem w dziesiątkę. Słowacy udowodnili, że z odrobiną chęci i ciekawym pomysłem, nawet w małym mieście (Liptowski Mikulasz) można wykonaćprojekt na skalę Europy.

Jeżeli szukasz niepowtarzalnych miejsc koniecznie musisz zwiedzić wyjątkowe miejsce w Stanach Zjednoczonych, a mianowicie Wielki Kanion. Wielki Kanion zdecydowanie zasługuje na miano cudu świata, rzeźbiony przez 10 mln kanion znają chyba wszyscy. Wielki Kanion jest chyba najpiękniejszym i najbardziej interesującym cudem natury w USA i na naszejplanecie. Co roku zjeżdża tam około 4 milionów wędrowców chcących poznać to niesamowite miejsce, i nie ma co się dziwić ponieważ skala tego Kanionu imponuje (349 km długości, w najgłębszym miejscu aż 2133 metrów głębokości, jego szerokość waha się od około 800 metrów w najwęższym miejscu do 29 kilometrów w najszerszym). Okolica tego miejsca oferuje dużo form zwiedzania – samolot czy wędrówka piesza to tylko niektóre z nich (wszystko zależy od zasobności portfela.)
Piękno natury powstające przez dziesiątki milionów lat widać na każdym kroku, zatem jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli okazję zwiedzić Wielki Kanion, nie zmarnujcie jej.