Własna działalność gospodarcza i wszystko, co z nią powiązane. Istotne sprawy księgowe.

Sporo osób, zanim nim podejmie decyzję o założeniu własnej działalności, bierze pod uwagę zatrudnienie księgowej albo samodzielne prowadzenie własnej księgowości. Obie możliwości mają swoje plusy i minusy. Ale kluczową sprawą, o jakiej nie powinno się zapomnieć decydując się na któreś z dwóch rozwiązań, są aspekty prawne.

Trzeba

materiały biurowe

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

pamiętać o tym, że powierzenie prowadzenia księgowości naszej firmy zewnętrznemu biuru rachunkowemu nie zwalnia nas z ponoszenia odpowiedzialności prawnej.

Aby otrzymać następne informacje w tym temacie przenieś się do kolejnej strony. Tam z pewnością zaintryguje Cię ciekawa treść (http://komornikolesno.pl/).

Jeśli ktoś zrobi błąd w naszej księgowości, to konsekwencje spadają na nas, ale biura rachunkowe zwykle podpisują umowy z prawnikami i ubezpieczycielami. Druga kwestia – posiadające doświadczonych i logicznie myślący personel i dobry sposób kontrolowania swojej pracy, ograniczy możliwość zrobienia błędu do minimum i nie popełni błędu w elementarnych zadaniach, na przykład jak wypełnić fakturę VAT, a właścicielowi firmy może się to zdarzyć. Dodatkowe opracowanie: cenabiznesu.pl/-vat-2014-nievatowiec-tez-moze-wystawic-fakture. Jeśli posiadamy obszerną wiedzę z zakresu rachunkowości, kwestie tego typu jak zawieszenie firmy nie będą dla nas problemem, ale jeżeli pomimo prowadzenia działalności od dłuższego czasu ciągle nie mamy pojęcia, jak wypełnić fakturę VAT, powinniśmy powierzyć wszystkie sprawy związane z księgowością zorientowanej księgowej. Jeżeli mowa o kosztach, bardzo często zależne są one od wielu czynników, np. od liczby faktur przynoszonych w miesiącu, ilości tworzonych dokumentów itp., lecz na pewno będą niższe niż składki ZUS przedsiębiorcy (więcej: Media IT).

artykuły biurowe

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli posiadamy sporą firmę, jaka się rozrasta, rozważmy przyjęcie księgowej we własnej firmie. Finanse mogą być porównywalne, lecz zauważymy znacznie lepszy przekaz informacji oraz oszczędność czasu. Księgowa przyjęta do firmy ma nieprzerwany dostęp do dokumentów czy danych, jakie dla firmy mogą być niejawne. Umowa o pracę jest dodatkowym gwarantem utrzymania tajemnicy handlowej firmy. Dobrze jest zabezpieczyć się w tego typu umowie również zapisem o konkurencji, by nikt nie wyniósł naszych danych oraz rozważyć, jak postąpimy z pracownikiem na tym stanowisku, kiedy będzie nas czekało na przykład zawieszenie firmy. Ciekawa strona: cenabiznesu.pl/-zwrot-podatku-vat-a-zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej.

Płacenie na czas składki ZUS przedsiębiorcy czy porady księgowe to coś, o co biuro rachunkowe się zatroszczy, ale dobrze jest też stale powiększać swoją wiedzę z zakresu księgowości. Księgowa w dużej spółce to dużo większy komfort.