Kac to kara za brak umiaru poprzedniego dnia. W jaki sposób z nim walczyć, jak dojść do siebie po upojnej nocy?

Typowe objawy picia nie przejmując się możliwościami własnego organizmu to pewne jak w banku następnego dnia ból głowy, wymioty, wrażliwość na promienie słoneczne i gwar, odwodnienie a co za tym idzie ogólne zmęczenie. To, w jakich ilościach każdy z nas może przyjmować alkohol to sprawa bardzo indywidualna. Czym jest kac i jak z nim się zmierzyć? Dużo zależy od tego czy mówimy o kobiecie czy mężczyźnie.

Koktajle Grey Goose

Autor: Grey Goose
Źródło: Grey Goose

Płci pięknej szkodzi mocniej, ponieważ mają średnio więcej tkanki tłuszczowej oraz mniej wydolną wątrobę. Sporo zależy także od genów, stanu wątroby, naszego zdrowia, stylu w jaki pijemy, spożytych pokarmów, przyjmowanych leków, gdyż wiele leków szkodzi w połączeniu z alkoholem. Dobrze wiedzieć, że tłuszcze opóźniają przyswajanie alkoholu, ale obciążają inne organy. Bardziej nieznośnym skutkom picia sprzyja również mieszanie alkoholi oraz palenie – związki z papierosów obciążają wątrobę.

Czy według Ciebie publikowany artykuł ma pożyteczne informacje? Jeżeli tak, to zobacz również pomocne notatki, które są nieprawdopodobnie wciągające.

Główne przyczyny kaca to odwodnienie, zatrucie oraz brak snu.

Zatem by poczuć się lepiej, należy się nawodnić, odtruć i odespać. Do nawadniania odpowiednia jest woda mineralna albo soki z warzyw, świetny będzie z pomidorów lub z kiszonej kapusty. Soki te neutralizują nadmiar kwasów a oprócz wody dostarczają organizmowi składników mineralnych, zwłaszcza potasu (pod wpływem alkoholu organizm wydala dużo potasu, może też tracić go podczas wymiotów). Sporą ilość potasu dostarczają banany. Polecany jest też kwas chlebowy, woda mineralna, kwaśne mleko, kefir lub jogurt. Tutaj więcej porad: na kaca.

Kawa może pomóc na ból głowy. Warto zrobić sobie porządne śniadanie – na przykład jajecznicę. Węglowodany – choćby miód, winogrona czy słodka herbata – są łatwiejsze do przełknięcia i dostarczają energii ciężko pracującej wątrobie. Zupy takie jak żurek lub bulion są skuteczne, lecz nie tak łatwo je przyrządzić samemu, gdy jesteśmy takim stanie. Ci, którzy przewidzieli taki rozwój wypadków ugotowali żurek jeszcze zanim wybrali się na imprezę.

Grenadine Goose

Autor: Grey Goose
Źródło: Grey Goose

Kto ma dosyć sił, może udać się na spacer – dotlenienie jest dobrym pomysłem. Wybitne jednostki mogą nawet pobiegać. Oczywiście mamy wiele gotowych preparatów przeciwkacowych, znajdziemy je w aptekach, drogeriach lub na stacjach paliw. Przydadzą nam się również tabletki przeciwbólowe, w rodzaju aspiryny lub ibuprofenu. środki mające w składzie paracetamol są mniej wskazane, gdyż podobnie jak alkohol działają źle na wątrobę.