Darłowo – super miejsce na wakacje w 2014r.

Darłowo to popularna miejscowość odpoczynkowa, częstokroć wybierana na wypoczynek nad morzem. Leży u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wypoczynek może powoli rezerwować noclegi. Darłowo czeka już bowiem na turystów.

Plaża, morze

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym kardynalnym placem w mieście. Dawniej gród był opasany murem z strażnicami i bramami. W dzisiejszych czasach możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich pod postacią Bramy Kamiennej, przy ul. Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najistotniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on niepowtarzalny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów.

Równie intrygujący tekst prezentowany jest tutaj, więc odwiedź witrynę noclegi szklarska poręba i sprawdź, jakie informacje tam odnajdziesz. One też Cię zaciekawią!

Budowa obiektu rozpoczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów panowania Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało również współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, jak również przykłady sztuki współczesnych twórców. Wieża zamkowa także udostępniona jest do zwiedzania.

Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę zaczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko siedemdziesiąt lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni obejrzeć można groby książąt pomorskich, między innymi Eryka I – króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od 1992 r. obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Kolejnymi interesującymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół św. Jerzego będący niegdyś częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w naszym kraju przykład skandynawskiego gotyku – kościół św. Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto zwrócić uwagę na to, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie należy zobaczyć także barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on współcześnie siedzibą władz miasta. Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice zrobione z brązu, które prezentują zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest również zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się sporo interesujących imprez cyklicznych. Warto wybrać się zwłaszcza na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele św. Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa „Darłowski Dorsz”, podczas, którego zawodnicy wyławiają dorsze ze statku.

Darłowskie plaże mieszczą się na terenie dzielnicy Darłówko. W szczególności ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i szeroka z bogatym zapleczem wypoczynkowym. Na amatorów aktywnego odpoczynku w Darłowie i jego okolicach czeka też: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (4 km Darłowa). Warto też polecić niezwykle atrakcyjne szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Kompletną ofertę na wczasy 2014 w Darłowie można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:
– agroturystyka Darłowo
– pensjonaty Darłowo (apartamenty nad morzem[)