Jaką rolę będzie pełnił tester przy wytwarzaniu oprogramowania, jakimi cechami powinien się charakteryzować.

Jeszcze kilkanaście lat temu tradycyjny informatyk kojarzył się z osobą, jaka zajmuje się większością spraw związanych z komputerem i oprogramowaniem. Lecz ogromny postęp, jaki się dokonał w tej dziedzinie spowodował, że pojawiać się zaczęły wąskie specjalizacje. Swoimi rzeczami aktualnie się zajmują informatycy od sieci, sprzętu czy aplikacji użytkowych, także w samym programowaniu zaszły duże zmiany.

praca przy komputerze

Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze coraz większa ilość języków sprawiła, że programiści specjalizują się obecnie w jednym wybranym narzędziu, ale też pojawiła się potrzeba rozdzieleni zadań w czasie pracy nad dużymi aplikacjami. I tak na początku działać zaczyna analityk, którego zadaniem jest zebrać odpowiednio dużo wiadomości o potrzebach dotyczących nowego produktu i opracować model jego funkcjonowania – zobacz stronę. Następnie programista, lub przy większych projektach zespół programistów kodują wszystko, a jak któreś z elementów są już gotowe, to do pracy wchodzi tester oprogramowania kraków, który ma za zadanie sprawdzić działanie aplikacji.

praca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Opisywany zawód jest dość młody i niedawno jeszcze traktowany był trochę po macoszemu. Jednak firmy programistyczne zaczęły dostrzegać korzyści, które będą płynąć z mniejszej liczby błędów w oprogramowaniu, i testerzy zaczęli być poszukiwanymi pracownikami, co bardzo dobrze zobaczyć obecnie można po ofertach pracy.

Jeżeli zaintrygował Cię ten tekst, to do sprawdzenia mamy kolejne wątki na stronie, którą opracowaliśmy pod podanym linkiem.

Również między innymi dlatego, że mimo że związany ściśle z informatyką zawód ten wymaga jednak paru ważnych cech. Jak się okazuje niekiedy potrzebna nawet nie będzie znajomość języków programowania, za to bardziej pożądanymi cechami będą cierpliwość, dokładność i umiejętność analizy. Do głównych zadań testerów należy kontrolowanie poprawności funkcjonowania tworzonych programów. Z tego też powodu z jednej strony tester oprogramowania warszawa musi poznać bardzo dobrze wszystkie założenia projektu, aby wiedział co i w jakim obszarze będzie testował. Z drugiej musi umieć opracowywać odpowiedni zestaw scenariuszy, w oparciu o które będą się odbywać testy, i tu akurat bardzo przydatne będą wspomniane wyżej cechy.