Jak dbać o ciało i zdrowie, rola fizycznej aktywności i zróżnicowanej diety

Większości osób ma marzenia, żeby dożyć późnej starości w pełnym zdrowiu i doskonałej formie. Lecz żeby tak się stało, to trzeba dbać o siebie przez całe swoje życie, o czym jednak wiele osób zupełnie zapomina.

Napój fitness

Autor: Thermomix
Źródło: Thermomix
Dbanie to musi się odbywać na wielu płaszczyznach, a najważniejsze z nich to odpowiednie odżywianie i sportowa aktywność – dbam o siebie. Zbawienny wpływ aktywnego tryby życia jest znany od tysięcy lat, już w czasach starożytnych znano sentencję w zdrowym ciele zdrowy duch. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wzmacnia muskuły, układ krążenia i ogólną odporność organizmu. Dzięki aktywności fizycznej ćwiczący posiadają znacznie lepszą kondycję i wytrzymałość, istotne jest także to, że da się w taki sposób zapobiegać wielu różnym chorobom. Oczywiście nie znaczy to, że każdy kto regularnie uprawia sport przeżyje sto lat, ale ryzyko na zapadnięcie na wiele chorób jest znacznie mniejsze.

Najlepiej, jeżeli sport uprawia się w systematyczny sposób, lekarze zalecają aby było to co najmniej trzy razy w tygodniu po godzinie. Można jeździć na rowerze, zająć się bieganiem lub pływaniem, ogromnie popularne są również siłownie i kluby fitness – ciekawe informacje.

trening fitness

Autor: Rockwall TX Cuckold Couple
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim niezwykle istotnym aspektem jeżeli chodzi o dbanie o zdrowie jest odpowiednia dieta. Nawet największa ilość uprawianych sportów nie pomoże, jeżeli razem z tym nie będzie szła odpowiednia dieta. A tu niestety także wiele osób ma dużo zaniedbań. Podstawowym błędem żywieniowym w naszych czasach jest jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczy oraz słodyczy. Faktycznie wszelakie cukierki, ciastka i napoje są smaczne i bardzo kuszą, szczególnie że półki w sklepach są ich pełne. Pamiętać jednak należy o tym, że takie pożywienie nie ma dużej wartości dla organizmu, jedynie się przyczyniając do problemów z układem pokarmowym oraz nadwagą. Jeśli chce się odpowiednio odżywiać, to należy zmniejszyć spożywanie takich łakoci, a w ich miejsce wprowadzić dużą ilość świeżych owoców, warzyw, chudego mięsa i pełnoziarnistego pieczywa.