Jaką rolę będzie pełnił tester przy wytwarzaniu oprogramowania, jakimi cechami powinien się charakteryzować.

Jeszcze kilkanaście lat temu tradycyjny informatyk kojarzył się z osobą, jaka zajmuje się większością spraw związanych z komputerem i oprogramowaniem. Lecz ogromny postęp, jaki się dokonał w tej dziedzinie spowodował, że pojawiać się zaczęły wąskie specjalizacje. Swoimi rzeczami aktualnie się zajmują informatycy od sieci, sprzętu czy aplikacji użytkowych, także w samym programowaniu zaszły duże zmiany.

praca przy komputerze

Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze coraz większa ilość języków sprawiła, że programiści specjalizują się obecnie w jednym wybranym narzędziu, ale też pojawiła się potrzeba rozdzieleni zadań w czasie pracy nad dużymi aplikacjami. I tak na początku działać zaczyna analityk, którego zadaniem jest zebrać odpowiednio dużo wiadomości o potrzebach dotyczących nowego produktu i opracować model jego funkcjonowania – zobacz stronę. Następnie programista – (kaemmerer.pl), lub przy większych projektach zespół programistów kodują wszystko, a jak któreś z elementów są już gotowe, to do pracy wchodzi tester oprogramowania kraków, który ma za zadanie sprawdzić działanie aplikacji.

praca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Opisywany zawód jest dość młody i niedawno jeszcze traktowany był trochę po macoszemu. Jednak firmy programistyczne zaczęły dostrzegać korzyści, które będą płynąć z mniejszej liczby błędów w oprogramowaniu, i testerzy zaczęli być poszukiwanymi pracownikami, co bardzo dobrze zobaczyć obecnie można po ofertach pracy. Również między innymi dlatego, że mimo że związany ściśle z informatyką zawód ten wymaga jednak paru ważnych cech. Jak się okazuje niekiedy potrzebna nawet nie będzie znajomość języków programowania, za to bardziej pożądanymi cechami będą cierpliwość, dokładność i umiejętność analizy. Do głównych zadań testerów należy kontrolowanie poprawności funkcjonowania tworzonych programów. Z tego też powodu z jednej strony tester oprogramowania warszawa musi poznać bardzo dobrze wszystkie założenia projektu, aby wiedział co i w jakim obszarze będzie testował. Z drugiej musi umieć opracowywać odpowiedni zestaw scenariuszy, w oparciu o które będą się odbywać testy, i tu akurat bardzo przydatne będą wspomniane wyżej cechy.